logo

Akwaria Słodkowodne

Pielęgnica cytrynowa (Amphilophus citrinellus)
Słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. W naturze większość ryb tego gatunku ma ciemne ubarwienie (ułatwia to ukrywanie się w celu przeżycia).
Dorastają do 35, a nawet 40 centymetrów. Terytorialna, agresywna, szczególnie w okresie tarła i opieki nad potomstwem. Może przebywać z innymi, odpowiednio dobranymi gatunkami, ale lepiej hodować oddzielnie.
Występowanie Ameryka Środkowa. Wielkość Dorasta do 35 cm. Odżywianie Chętnie zjadają pokarmy takie jak: wazonkowce, rozwielitki, serca wołowe, rureczniki, dżdżownice oraz ślimaki.

Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus)
Gatunek słodkowodnej ryby z rodziny zbrojnikowatych. Glonojad, hodowany w akwariach. Jedna z najbardziej popularnych ryb zbrojnikowatych. Gatunek szeroko rozprzestrzeniony w wodach Brazylii i Gujany – w dorzeczu górnej i środkowej Amazonki.
Budowa typowa dla zbrojników. Dość duża głowa, szerokie płetwy piersiowe i brzuszne. Płetwa grzbietowa wysoka. Podstawowym kolorem jest brązowy, szary lub czarny. Całe ciało łącznie z płetwami pokryte jasnymi, nierównomiernymi cętkami. Dymorfizm płciowy: dorosłe samce mają na pysku narośle w formie wąsików (stąd nazwa wąsacz). Zbrojnik niebieski osiąga do 13 cm długości. Pokarm pobierany jest z dna, odżywia się glonami i leżącymi na dnie resztkami pokarmów.

Aksolotl meksykański (Ambystoma mexicanum)
Aksolotl jest neoteniczną formą gatunku płaza ogoniastego (Caudata) zaliczanego do rodziny poprzecznozębnych (Ambystomatidae). Rodzaj Ambystoma jest najliczniejszy i obejmuje ponad 30 gatunków. Osiąga 15-30 cm długości. Aksolotle żyją 10-15 lat. Ale w dobrych warunkach hodowlanych niektóre osobniki dożywają nawet 25 lat. Gatunek ten jest endemitem. W naturze spotykany tylko w dwóch wysokogórskich jeziorach Meksyku. (Jezioro Xochimilco)
Ciekawostki
Aksolotle mają duże zdolności do regeneracji utraconych części ciała. Ogon, fragmenty skrzeli, lub odnóża młodocianym osobnikom odrastają w całości. Z tego względu i z uwagi na szereg interesujących właściwości ich organizmów aksolotle hodowane są w laboratoriach do badań z zakresu transplantologii, a także endokrynologii czy genetyki.
Aksolotl meksykański jest neoteniczną formą oznacza to, że całe życie występuje jako forma larwalna zdolna do rozmnażania się. W warunkach sztucznych doprowadzono do przejścia w formę dojrzałą przez zastosowanie kuracji hormonalnej (tyroksyną).



ostatnia aktualizacja

Stronę utworzono przy pomocy Adobe Dreamweaver CS5

Webdesigner
Krystian Wdowiak