logo

Legwan Zielony

typ: Strunowce (Chordata)
podtyp: Kręgowce (Verbrata)
gromada: Gady (Reptilia)
rząd: Łuskonośne (Squamata)
podrząd: Jaszczurki (Lacertilia)
rodzina: Legwany (Iguanidae)

gatunek: Legwan zielony (Iguana iguana)

fot.Izabella Kałuzińska, Sebastian Szydłowski Legwan zielony (Iguana iguana) jest jaszczurka, która osiąga nawet 2 m długości. Żyje na lesistych brzegach rzek Ameryki Południowej i Środkowej. Najchętniej przebywa na konarach drzew, które zwisają nad woda. Ma doskonały wzrok. W razie niebezpieczeństwa zręcznie wspina się wyżej lub skacze z gałęzi do wody.

fot.Izabella Kałuzińska, Sebastian Szydłowski fot.Izabella Kałuzińska, Sebastian Szydłowski W warunkach naturalnych, gdzie ma do dyspozycji przede wszystkim liście, kwiaty, pączki roślin oraz owady, może sam dobierać pokarm, który się dla niego nadaje. W przypadku zwierząt hodowanych w terrarium nie można jednak polegać na tym instynkcie. Ponieważ w naturze podstawą diety są liście, także w terrarium liście lub substancje pokarmowe o podobnych własnościach odżywczych muszą stanowić 60-80% ich diety.
Dodatkowo legwany mogą otrzymywać mieszankę z tartej marchwi, płatków owsianych oraz skiełkowanej pszenicy i kiełków nasion i zbóż. Kiełki i skiełkowane ziarna oraz nasiona są szczególnie cenną karmą zieloną w okresie zimowym. Szczególnie godne polecenia są: lucerna, pieprzyca, soczewica, ziarno słonecznika, groszek zielony, siemię lniane i pszenica. Absolutnie niezbędnym składnikiem diety są dodatki mineralne i multiwitaminowe. Ponieważ legwany są szczególnie podatne na włóknikowe zwyrodnienie tkanki kostnej, lepiej jest podać tych składników nieco więcej niż za mało. Poza tym muszą mieć stale do dyspozycji utartą ossasepię, która jest zwykle bardzo chętnie wyjadana. Osobnikom młodszym, szczególnie podatnym na choroby kości, należy dodatkowo codziennie podawać wapno, którym posypuje się karmę.

Te piękne jaszczurki mają indywidualne charaktery, upodobania i przyzwyczajenia.

Wiosną samica składa około 20 żółtawych, miękkich jaj, wielkości jaj gołębich. Zagrzebuje je w ziemi i potem już się nimi nie interesuje. Młode po wylęgnięciu mają ok. 10 cm długości, są jasnozielone z poprzecznymi brązowymi pasami na całym ciele. Początkowo przebywają razem, ale po kilku dniach rozpraszają się i żyją pojedynczo. Dojrzewają w wieku 5-6 lat.


ostatnia aktualizacja

Stronę utworzono przy pomocy Adobe Dreamweaver CS5

Webdesigner
Krystian Wdowiak